Nawigacja

Aktualności

Szósty odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

W szóstym odcinku „Gońca Historycznego IPN”, który został wyemitowany na antenie TVP Historia 17 listopada 2017 (powtórka we wtorek, 21 listopada 2017, o godzinie 12:00), przedstawiamy dwa tematy: historię łódzkiego obozu przy ul. Przemysłowej, utworzonego przez Niemców podczas okupacji dla polskich dzieci i młodzieży, oraz ustawę dotyczącą działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych w czasach PRL.

Obóz dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi funkcjonował do 1 grudnia 1942 roku. Więźniowe byli w różnym wieku. Od niemowląt do 16 roku życia. Przez obóz przeszło wedle różnych szacunków od 1800 do 3800 polskich dzieci.

Drugi felieton przybliża problematykę realizacji ustawy z 20 marca 2015 roku, dotyczącej uhonorowania osób zaangażowanych w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

* * *

Nowy cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

do góry