Nawigacja

Archiwalia – Rzeszów

Co kryje Oddziałowe Archiwum IPN w Rzeszowie – kolekcja Zygmunta Majgiera

Archiwum Zygmunta Majgiera, odważnego działacza NSZZ „Solidarność” w latach komunizmu, odznaczonego przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności

Rzeszowskie Archiwum IPN, gdzie przechowywane są różnorodne materiały, stanowi niewątpliwie ogromną kopalnię wiedzy. Każdego dnia będziemy udostępniać Państwu ciekawe zdjęcia osób i wydarzeń, mówiące o historii naszej małej Ojczyzny.

Zygmunt Majgier (1940–2020) w latach 1958–1982 był pracownikiem przemyskich Zakładów Automatyki Mera-Polna, Zakładów Płyt Pilśniowych, Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w latach 1982–2000 pracował jako taksówkarz. Od września 1980 r. był członkiem Komitetu Założycielskiego „Solidarność”, a następnie przewodniczącym KZ w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w 1981 r. był delegatem na WZD Regionu Południowo-Wschodniego NSZZ „S”. W kwietniu 1982 r. został zwolniony z pracy. W latach 1982–1989 współorganizował podziemne struktury „Solidarności”, drukował i kolportował podziemne pismo „Busola”. Współorganizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, m.in. rozwoził paczki z pomocą dla internowanych i ich rodzin, jeździł do internowanych osadzonych w zakładach karnych w Nowym Łupkowie i Uhercach, oraz do szpitala w Sanoku. W latach 80. XX w. organizował spotkania i prelekcje w kościołach w Przemyślu i Krasiczynie (m.in. z prof. Andrzejem Stelmachowskim, mec. Władysławem Siłą-Nowickim), był organizatorem i uczestnikiem wieców i demonstracji z okazji świąt 3 Maja i 11 Listopada, akcji ulotkowych, Mszy za Ojczyznę, mszy św. 13 dnia każdego miesiąca i w rocznice śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, wyjazdów do Warszawy na grób ks. J. Popiełuszki, Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany, karany grzywnami przez kolegia ds. wykroczeń. W 1989 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego „S” Ziemi Przemyskiej. W 1990 r. był inicjatorem i członkiem założycielem Stowarzyszenia Miłośników Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. Od 1995 r. aktywnie uczestniczył w Ruchu Światło-Życie. Od 1998 r. był radnym Miasta Przemyśla. 9 września 2014 r., w uznaniu zasług na rzecz niepodległego państwa polskiego, został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł 1 stycznia 2020 r.

Notka biograficzna jest skróconą wersją biogramu Zygmunta Majgiera autorstwa Michała Stręka z internetowej Encyklopedii Solidarności.

Zygmunt Majgier w 2016 r. przekazał OA IPN w Rzeszowie duży zbiór książek, gazet, broszur, plakatów i druków ulotnych wydawanych przez antykomunistyczne podziemie, zbiór zdjęć z wieców, demonstracji, pielgrzymek członków NSZZ „S” w Przemyślu do grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie i na Jasną Górę oraz kopie cyfrowe kilkudziesięciu przypinek (plakietek) metalowych oraz plastikowych wyprodukowanych w środowisku „Solidarności” z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny, pielgrzymek na Jasną Górę, ku czci polskich bohaterów i z okazji różnych świąt narodowych.

Zdjęcie 001. Zygmunt Majgier podczas jednej z papieskich pielgrzymek do Polski w latach 80. XX w.

Zdjęcie 002. Wielozdjęciowa plansza fotograficzna wykonana przez nieznanego fotografa 21 września 1986 r. podczas uroczystego poświęcenia pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy.

Zdjęcie 003. Zdjęcie z wielozdjęciowej planszy fotograficznej wykonane przez nieznanego fotografa 21 września 1986 r. podczas poświęcenia pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Na zdjęciu: Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy przed odsłonięciem i poświęceniem.

Zdjęcie 004. Zdjęcie z wielozdjęciowej planszy fotograficznej wykonane przez nieznanego fotografa 21 września 1986 r. podczas poświęcenia pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Na zdjęciu: ks. biskup Stefan Moskwa, biskup pomocniczy przemyski.

Zdjęcie 005. Zdjęcie z wielozdjęciowej planszy fotograficznej wykonane przez nieznanego fotografa 21 września 1986 r. podczas poświęcenia pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Wieniec z szarfą trzyma Zygmunt Majgier, działacz podziemnych struktur NSZZ „S” w Przemyślu.

Zdjęcie 006. Członkowie i sympatycy NSZZ „S” w Przemyślu przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, 19 października 1986 r. Z wieńcem od prawej – Zygmunt Majgier, działacz podziemnych struktur NSZZ „S” w Przemyślu.

Zdjęcie 007. Zdjęcie wykonane przez nieznanego fotografa podczas pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę w Częstochowie w dniach od 19 do 20 września 1987 r. Na zdjęciu: transparenty zawieszone przez członków podziemnych struktur NSZZ „S” i przez wiernych na ogrodzeniu i na murach klasztoru jasnogórskiego.

Zdjęcie 008. Zdjęcie wykonane przez nieznanego fotografa podczas pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę w Częstochowie w dniach od 19 do 20 września 1987 r. Na zdjęciu: transparenty zawieszone przez członków podziemnych struktur NSZZ „S” i przez wiernych na ogrodzeniu i na murach klasztoru jasnogórskiego. Na górze widoczne są poczty sztandarowe NSZZ „S”.

Zdjęcie 009. Zdjęcie wykonane przez nieznanego fotografa podczas pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę w Częstochowie w dniach od 19 do 20 września 1987 r. Na zdjęciu: transparenty zawieszone przez członków podziemnych struktur NSZZ „S” i przez wiernych na ogrodzeniu i na murach klasztoru jasnogórskiego.

Zdjęcie 010. Zdjęcie wykonane przez nieznanego fotografa podczas pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę w Częstochowie w dniach od 19 do 20 września 1987 r. Na zdjęciu: członkowie podziemnych struktur NSZZ „S” z transparentami na placu przed klasztorem jasnogórskim.

Zdjęcie 011. Pochód zorganizowany w Przemyślu przez sympatyków „Solidarności” 1 maja 1988 r. od kościoła Księży Salezjanów do kościoła św. Trójcy. Wieniec niesie Robert Majka, działacz „Solidarności Walczącej”.

Zdjęcie 012. Pochód zorganizowany w Przemyślu przez sympatyków „Solidarności” 1 maja 1988 r. od kościoła Księży Salezjanów do kościoła św. Trójcy. Transparent z napisem: „Wolności dla Solidarności” niesie Zygmunt Majgier (pierwszy z prawej), działacz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Przemyślu w latach 80. XX w.

Zdjęcie 013. Pochód zorganizowany w Przemyślu przez sympatyków „Solidarności” 1 maja 1988 r. od kościoła Księży Salezjanów do kościoła św. Trójcy. Transparent z napisem: „Wolności dla Solidarności” niesie Zygmunt Majgier (pierwszy z prawej), działacz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Przemyślu w latach 80. XX w.

Zdjęcie 014. Pochód zorganizowany w Przemyślu przez sympatyków „Solidarności” 1 maja 1988 r. od kościoła Księży Salezjanów do kościoła św. Trójcy. Transparent z napisem: „Wolności dla Solidarności” niesie Zygmunt Majgier (pierwszy z prawej), działacz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Przemyślu w latach 80. XX w.

Zdjęcie 015. Pochód zorganizowany w Przemyślu przez sympatyków „Solidarności” 1 maja 1988 r. od kościoła Księży Salezjanów do kościoła św. Trójcy. Transparent z napisem: „Wolności dla Solidarności” niesie Zygmunt Majgier (pierwszy z prawej), działacz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w Przemyślu w latach 80. XX w.

Zdjęcie 016. Mieszkańcy Przemyśla zgromadzeni 1 maja 1988 r. przy kościele św. Trójcy, gdzie zakończył się pochód sympatyków NSZZ „Solidarność” idących od kościoła Księży Salezjanów w Przemyślu.

Zdjęcie 017. Mieszkańcy Przemyśla zgromadzeni 1 maja 1988 r. przy kościele św. Trójcy, gdzie zakończył się pochód sympatyków NSZZ „Solidarność” idących od kościoła Księży Salezjanów w Przemyślu.

Zdjęcie 018. Mieszkańcy Przemyśla zgromadzeni 1 maja 1988 r. przy kościele św. Trójcy, gdzie zakończył się pochód sympatyków NSZZ „Solidarność” idących od kościoła Księży Salezjanów w Przemyślu.

Zdjęcie 019. Przypinka ze zdjęciem kardynała Stefana Wyszyńskiego z datami: 1901–1981.

Zdjęcie 020. Przypinka o treści: 3 maja 1791–1981, SOLIDARNOŚĆ PODKARPACIE.

Zdjęcie 021. Przypinka o treści: 1382–1982, 600 Lat Polski Tyś Królową. Dwa różne obrazy tego samego obiektu oświetlonego w inny sposób.

Zdjęcie 022. Przypinka o treści: JASNOGÓRSKI JUBILEUSZ 1982, 600 LAT. Dwa różne obrazy tego samego obiektu oświetlonego w inny sposób.

Zdjęcie 023. Przypinka o treści: VII P[IESZA] P[IELGRZYMKA] RZESZOWSKA 1984. Z MIŁOŚCIĄ I WDZIĘCZNOŚCIĄ ZA TRZY BEATYFIKACJE.

Zdjęcie 024. Przypinka o treści: MATKA BOSKA AK. ZANIM PADŁEŚ, JESZCZE ZIEMIĘ PRZEŻEGNAŁEŚ RĘKĄ. CZY TO BYŁA KULA SYNKU, CZY TO SERCE PĘKŁO?

Zdjęcie 025. Przypinka o treści: MĘCZEŃSKA DROGA Ks. JERZEGO, GDAŃSK, BYDGOSZCZ, GÓRSK, PRZYSIEK, TORUŃ, WŁOCŁAWEK-TAMA, WARSZAWA-ŻOLIBORZ.

Zdjęcie 026. Przypinka o treści: Ks. Jerzy Popiełuszko, ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ.

Zdjęcie 027. Przypinka o treści: Ks. POPIEŁUSZKO, CZUWAMY.

Zdjęcie 028. Przypinka o treści: 300-lecie ŚLUBÓW NARODU LWÓW 1.IV.1656 JAN KAZIMIERZ. KOMAŃCZA – tu 16.V.1956 powstał tekst JASNOGÓRSKICH ŚLUBÓW NARODU więzień Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski.

Zdjęcie 029. Medal sygnowany TT wybity z okazji wzniesienia pomnika Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie w 1986 roku. Awers z głową Prymasa, rewers z tarczą herbową na tle krzyża, poniżej wstęga z napisem SOLI DEO (Jedynemu Bogu), wokoło napis BUDOWA POMNIKA PRYMASA TYSIĄCLECIA WARSZAWA 1986.

Zdjęcie 030. Przypinka o treści: GDAŃSK ’70 POMNIK POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW.

Zdjęcie 031. Przypinka o treści: Módlmy się za NASZĄ OJCZYZNĘ.

Zdjęcie 032. Przypinka o treści: 4–16 VII 1986 r. PRZEMYŚL JASNA GÓRA. EUCHARYSTIA ŻRÓDŁEM MIŁOSIERDZIA.

Zdjęcie 033. Przypinka o treści: SOLIDARNI WYTRWAMY.

Zdjęcie 034. Przypinka o treści: III PIELGRZYMKA Jana Pawła II DO POLSKI, VI 1987. Dwa różne obrazy tego samego obiektu oświetlonego w inny sposób.

Zdjęcie 035. Przypinka o treści: Kongres Eucharystyczny TARNÓW 10.VI.1987.

Zdjęcie 036. Przypinka o treści: PIELGRZYMKA LUDZI PRACY CZĘSTOCHOWA 87, NEC TEMERE NEC TIMIDE (Ani tchórzliwie, ani zuchwale).

Zdjęcie 037. Przypinka o treści: OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA KOLEJARZY 22.XI.1987 JASNA GÓRA.

Zdjęcie 038. Przypinka o treści: JÓZEF PIŁSUDSKI, NIEPODLEGŁOŚĆ, 70 LAT 11.XI.1918.

Zdjęcie 039. Przypinka o treści: VI PIELGRZYMKA ŚWIATA PRACY SOLIDARNOŚĆ 1988 JASNA GÓRA.

Zdjęcie 040. Przypinka o treści: VII DZIĘKCZYNNA PIELGRZYMKA ŚWIATA PRACY, JASNA GÓRA 1989 SOLIDARNOŚĆ.

Zdjęcie 041. Przypinka o treści: POLONIA SEMPER FIDELIS. Dwa różne obrazy tego samego obiektu oświetlonego w inny sposób.

Zdjęcie 042. Przypinka o treści: SOLIDARNOŚĆ.

Zdjęcie 043. Przypinka o treści: SOLIDARNOŚĆ LUBLIN ZNS.

Zdjęcie 044. Przypinka o treści: NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

Zdjęcie 045. Przypinka o treści: TOTUS TUUS (Cały Twój).

  • Zdjęcie 001. Zygmunt Majgier podczas jednej z papieskich pielgrzymek do Polski w latach 80. XX w.
do góry